logo

İstanbul’dan Sayfalar

Ürün Kodu: 9786057635303
YAYINEVİ: Kronik Kitap
₺195,00
DÜNYA BAŞKENTİ İSTANBUL'UN
TADINA DOYULMAYAN SAYFALARI...


"İstanbul bütün insanlığın zenginliğidir. Sayfaları çevrilmekle bitmeyen bir kitap; seyrine doyum olmayan bir resimdir. Bu iki bin yıllık dünya metropolünü gözümüz gibi sakınmalıyız."
İlber Ortaylı

Tarihte hiçbir şehrin bu kadar adı olmamıştır. Âsitâne Deraliyye Dârü'l-hilâfeti'l-aliyye Dârü's-saâdet veya Dersaâdet İslambol... İstanbul "stinpolis/şehre doğru" deyiminden gelir. 15. yüzyıldan beri şehre gelen seyyahlar onun düzineyle ismini saymadan edemezler; Byzantion Nea Roma gibi... Slavlar "Tsarigrad" der. Balkanlarda hâlâ "çar şehri" ismiyle yaşar. İşte böyle ismi çok eseri çok uzun geçmişi şanlı bir şehirdir İstanbul.

İlber Ortaylı çok sevdiği İstanbul'un sokaklarını arşınlarken bir şehrin nasıl gezilmesi gerektiğini de gösteriyor. Bir şehri sevmenin onu övmekten çok omuzlara ağırlık yükleyen bir sorumluluk olduğunu belirtiyor. Kenar mahallelerinden surlarına kütüphanelerden eğlence mekânlarına kadim semtlerden popüler caddelere dek benzersiz bir İstanbul seyahati sunuyor. Bu seyahatte çarşılar saraylar hamamlar kubbeler köşkler kasırlar ve yalılar yeniden anlam buluyor.

Diliyle tarihiyle coğrafi nitelikleriyle inançlarıyla gelenekleriyle yeme-içme kültürüyle ve sosyal hayatıyla benzersiz bir şehir olan İstanbul için "sayfaları çevirmekle bitmeyen bir kitap; seyrine doyum olmayan bir resim" diyor Ortaylı.

İstanbul'dan Sayfalar bu şehrin her köşesini merak edenler kadar bu şehirde yaşasa da onu tanımayanlar için de sıra dışı bir rehber eşsiz bir hazine...

Yazarın Diğer Kitapları

Son görüntülenen ürünler